JWBS-14CS: BANDSAW 14" STD
    Notify Me
Add to cart
  Add to list
*This item is not eligible for shipping. Pick-up in store only
14" Closed Stand Bandsaw, 1HP, 1Ph, 115/230V
The JET® 14'' Closed Stand Bandsaw is a simple but strong bandsaw that is perfect for the home woodworking shop. The 15" x 15" offset cast iron table gives you more work area in front of the blade. Graphite impregnated polymer blade guides with roller bearing thrust guides provide quicker set-up and a cooler running blade. This bandsaw features very little setup when you first get it home but will promise years of solid heavy duty use. You won't regret buying this one!
FEATURES:
3/8", 6 TPI woodworking blade is included so you can start cutting right away
6-spoke, precision computer balanced wheels eliminate vibration for accurate blade tracking
6" depth resaw capacity for cutting larger pieces of wood
Micro-adjustable lower blade guide reduces set up time and makes adjustments easier
Single knob tracking adjustment simplifies the blade tracking process
SPECS:
Stock Number JT9-708115K
Band Saw Size/Wheel Diameter (In.) 14
Blade Length (In.) 93-1/2
Blade Speed (SFPM) 3000
Cutting Capacity Height (In.) 6
Dust Collection Minimum CFM Required (CFM) 300
Dust Port Outside Diameter (In.) 4
Minimum Saw Blade Width (In.) 1/8
Model Number JWBS-14CS
Motor Power (HP) 1
Prop 65 Cancer and Reproductive Harm
Table Height from Floor (In.) 43-1/2
Table Size (L x W) (In.) 15 x 15
JWBS-14CS: BANDSAW 14" STD